Jaka jest treść projektu ustawy brazylijskiego Kongresu?
Miłośnicy kryptowalut na całym świecie z entuzjazmem przyjęli projekt ustawy zaproponowany przez brazylijski Kongres, który wzywa do uregulowania branży kryptowalut w celu ułatwienia płatności kryptowalutowych na terenie kraju.
Oczekuje się, że ten projekt ustawy zwiększy adopcję kryptowalut nie tylko w Brazylii, ale w całej Ameryce Łacińskiej. Omawiane ramy regulacyjne są identyfikowane jako PL 4401/2021.
W przeciwieństwie do Salwadoru, Brazylia nie uznaje kryptowaluty za prawny środek płatniczy. Ustawa nie zmienia tego stanowiska, ale ma na celu zintegrowanie aktywów cyfrowych, w tym programów dla często latających pasażerów, z systemem płatności kraju pod nadzorem brazylijskiego banku centralnego.
Jak działają płatności kryptowalutowe?
To prawodawstwo otwiera Brazylii i całemu regionowi drzwi do korzystania z płatności kryptowalutowych. Kryptowaluta działa poprzez system peer-to-peer, umożliwiając osobom fizycznym wysyłanie i odbieranie środków bez konieczności weryfikacji przez osoby trzecie.
Transakcje są weryfikowane i rejestrowane w blockchain, publicznie rozproszonym rejestrze. Chociaż kryptowaluta jest niematerialna, działa jako klucz, który ułatwia te transakcje bez konieczności pośrednika.
Konsekwencje zatwierdzenia projektu ustawy
Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Brazylii, przyznając kryptowalutom status legalna metoda płatności za towary i usługi. Umożliwiłoby to bankom integrację płatności kryptowalutowych, podobnie jak obecnie używa się kart kredytowych.
Ponadto ustawa przyzna dostęp do globalnego przemysłu kryptograficznego, ułatwiając wydawanie licencji dla giełd kryptograficznych i zachęcając do korzystania z usług depozytowych kryptowalut przez osoby trzecie. Po uchwaleniu te giełdy i usługi depozytowe będą musiały utworzyć podmiot prawny w Brazylii, aby móc działać. Możliwe, że istniejące firmy kryptograficzne otrzymają okres karencji na dostosowanie się do nowych przepisów.
Wpływ FTX
Upadek giełdy FTX uwypuklił potrzebę wyraźnego rozdzielenia środków firmy od aktywów jej klientów. Upadek giełdy FTX nastąpił z powodu kryzysu płynności wywołanego „runem bankowym” – giełda wykorzystywała środki klientów do własnych operacji, nie posiadając wystarczających aktywów na zabezpieczenie tych transakcji.
Oddział wykonawczy brazylijskiego rządu określi agencję odpowiedzialną za nadzór nad branżą kryptowalut po podpisaniu ustawy przez prezydenta. Co ważne, tokeny klasyfikowane jako papiery wartościowe będą nadal regulowane przez brazylijską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (CVM), jednej z najważniejszych agencji publicznych nadzorujących przestrzeń kryptowalut, obok brazylijskiego Banku Centralnego.
Rola Brazylii w globalnym postępie kryptowalut
Przyjęcie kryptowalut w Brazylii zyskiwało na popularności już przed wprowadzeniem tego nowego projektu ustawy. Kilka banków, w tym spółka zależna międzynarodowego giganta finansowego Santander, oferuje usługi depozytu kryptowalut, a istnieją plany uruchomienia usług handlu kryptowalutami w Brazylii. Brazylijski bank prywatny Itau, założony w 1945 r., ma wprowadzić platformę tokenizacji aktywów, aby zwiększyć aktywność kryptowalut w kraju. Jednak pomimo tych postępów żadna firma nie oferuje obecnie usług płatności kryptowalutami w Brazylii.
Konieczność dla Oczekuje się, że regulowane usługi płatności kryptowalutowych wzmocnią pozycję Brazylii w ekosystemie kryptowalut i przyciągnąć ugruntowane globalne firmy kryptograficzne. Brazylia jest liderem w Ameryce Łacińskiej pod względem liczby krypto ETF-ów, a jej główne banki promują krypto poprzez inwestycje, oferty tokenów i usługi powiernicze.
To ekscytujące widzieć, jak gospodarki wschodzące, takie jak Brazylia, przyjmują technologię kryptowalut. Pomimo trwającego rynku niedźwiedzia i upadku FTX, kryptowaluta nadal zyskuje na popularności w głównym nurcie.