Rola kryptowalut w aktywizmie na rzecz praw człowieka
Data: 17.02.2024
Branża kryptowalutowa udowadnia swoją kluczową rolę we wspieraniu inicjatyw na rzecz praw człowieka. Oslo Freedom Forum, 13-letnie wydarzenie poświęcone prawom człowieka i działaczom na rzecz demokracji, w szczególności obejmowało dyskusje prowadzone przez sektor kryptowalut. Forum, zorganizowane przez Human Rights Foundation, można by niemal pomylić z konferencją kryptowalutową. Charakterystyczny kowbojski kapelusz dewelopera Bitcoina Jimmy'ego Songa można było zobaczyć w Oslo Concert Hall, miejscu wydarzenia. Laura Shin, autorka i podcasterka, przeprowadziła wywiady z artystami NFT na scenie, oczarowując uczestników. Inwestor i przedsiębiorca Nic Carter, spacerujący z laską parasolową, został zauważony, gdy angażował się w przebieg wydarzenia. Odbyły się warsztaty na temat Bitcoina i Lightning Network, aby edukować uczestników na temat potencjału monety. Prezesi firm kryptowalutowych zebrali się, aby omówić strategie radzenia sobie z możliwymi zakazami stablecoinów za kulisami.

Gdyby to była wyłącznie konferencja poświęcona kryptowalutom, niezwykłe byłoby znalezienie aktywistów praw człowieka dzielących się swoimi pierwszymi doświadczeniami z uciskiem politycznym. Byli też dziennikarze śledczy omawiający swoją walkę z propagandą i eksperci od cyberbezpieczeństwa analizujący telefony pod kątem potencjalnego oprogramowania szpiegującego. Z perspektywy czasu wydarzenia poświęcone kryptowalutom mogłyby skorzystać na włączeniu większej liczby tych elementów.

Rola kryptowaluty w promowaniu praw człowieka

Podczas gdy wiele osób i inwestorów instytucjonalnych wchodzi do branży kryptowalutowej w poszukiwaniu zysków finansowych, niektórzy odkrywają jej cenną rolę jako narzędzia praw człowieka. Kryptowaluta stała się skutecznym rozwiązaniem omijającym cenzurę finansową i nadzór, szczególnie w regionach, w których takie problemy są powszechne. Ten przypadek użycia staje się coraz bardziej istotny w skali globalnej, obok ogromnego potencjalnego wpływu kryptowalut.

Jack Mallers, CEO firmy Stripe, która zajmuje się płatnościami Bitcoin, podkreślił podczas wydarzenia, że ​​pomimo różnych opinii na temat Bitcoina, kryptowaluta ułatwia przepływ wartości przez granice i opowiada się za wolnością. Uczestnik forum zapytał Alexa Gladsteina, Chief Strategy Officer w Human Rights Foundation i kuratora ścieżki wolności finansowej forum, czy społeczność aktywistów przyjmuje kryptowalutę. Gladstein odpowiedział, wyjaśniając, że aktywnie integruje treści dotyczące Bitcoina z forum, ponieważ wiele organizacji już z niego korzysta, a on pomógł innym go przyjąć.

Wpływowe warsztaty Gladsteina

Warsztaty Alex Gladstein wywarły trwały wpływ na wielu członków społeczności aktywistów. Meron Estefanos, działaczka na rzecz praw człowieka, której celem jest uwolnienie ofiar handlu ludźmi w Erytrei, opowiedziała, jak jej początkowy sceptycyzm wobec Bitcoina rozwiał się po udziale w jednej z sesji Gladstein. W tym czasie rząd Erytrei zaostrzał ograniczenia dotyczące Hawali, starożytnego systemu przekazów pieniężnych, który polega na przesyłaniu gotówki przez osoby fizyczne przez granice. Brokerzy wymagali teraz podawania nazwisk klientów. Władze Erytrei były świadome działalności rzeczniczej Estefanos, w związku z czym nie mogła ona wysyłać pieniędzy swojej matce. Bitcoin stał się niezawodną alternatywą, a ona sama finansuje teraz zespół badaczy pracujących nad Bitcoinem, aby wesprzeć jej sprawę.

Rosyjscy aktywiści na wygnaniu również wykorzystują Bitcoin jako istotne połączenie ze swoimi przyjaciółmi i rodziną w Rosji. Leonid Volkov, który zarządzał krypto-darowiznami dla uwięzionego rosyjskiego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego, opowiedział, jak Bitcoin stał się niezastąpiony we wspieraniu ich kolegów w Rosji po tym, jak rosyjski rząd nazwał ich ruch terrorystycznym. Bez Bitcoina władze zatrzymałyby odbiorców za przyjmowanie funduszy od tego, co uważały za „terrorystów”.

Bitcoin ewoluuje w podziemny system płatności w rządach, które narzucają nadużyciowy nadzór finansowy, w którym aktywiści są prześladowani za otrzymywanie pieniędzy z zagranicy. Students for Liberty, amerykańska organizacja pozarządowa, doświadczyła tego na własnej skórze, wspierając protesty studenckie na całym świecie. Organizacja pozarządowa przekazała fundusze studentowi w Chinach, tylko po to, aby policja wezwała go następnego dnia na przesłuchanie w sprawie transakcji. Wolf von Laer, dyrektor generalny organizacji pozarządowej, ujawnił również, że Bitcoin był używany do wysyłania funduszy pracownikom na Ukrainie w celu ewakuacji podczas rosyjskiej inwazji.

Zaangażowanie Gladsteina w promowanie Bitcoina w jego panelach kryptowalutowych na forum doprowadziło do serii praktycznych warsztatów na temat oprogramowania i usług dla transakcji Bitcoin. Aspekt praw człowieka jest jednym z najbardziej przekonujących argumentów na rzecz kryptowalut. Analiza CryptoChipy podkreśla, w jaki sposób kryptowaluty chronią wolności obywatelskie i rzucają wyzwanie reżimom autorytarnym. Bitcoin odgrywa w szczególności kluczową rolę we wspieraniu praw człowieka. Alex Gladstein wskazuje na dwie główne innowacje technologiczne, które sprawiają, że Bitcoin jest skutecznym narzędziem dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i politycznej: jego dostępność i uczciwość jako technologii oszczędnościowej oraz jego odporną na cenzurę naturę jako środka wymiany. Rewolucyjna technologia Bitcoina przekształca globalne systemy finansowe, aby wspierać większą równość.

Czy Bitcoin to najlepszy sposób na przekazywanie darowizn?

Podczas gdy Bitcoin jest szeroko stosowany do darowizn związanych z prawami człowieka, niektórzy krytykują wpływ tej kryptowaluty na środowisko. W rezultacie Wikipedia przestała akceptować darowizny w kryptowalutach. Jednak organizacje takie jak The Giving Block niedawno zaczęły akceptować darowizny w kryptowalutach za pośrednictwem kampanii o nazwie „Caring with Crypto”. Ponadto Save the Children od jakiegoś czasu akceptuje darowizny w Bitcoinach, Etherze i NFT.