Schemat DLT Unii Europejskiej: Implikacje dla kryptowalut
Data: 11.04.2024
Unia Europejska poczyniła znaczące kroki w kierunku regulacji aktywów kryptograficznych, w szczególności stablecoinów. Przed proponowanymi przepisami uczestnicy eksperymentalnej piaskownicy UE dla tokenizowanych papierów wartościowych mogą nimi handlować. Przyglądamy się szczegółom tych zmian.

Nowe przepisy dotyczące stablecoinów innych niż euro

W październiku Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy regulujące aktywa kryptograficzne, w szczególności dotyczące stablecoinów niepowiązanych z euro. Przepisy te zaczną obowiązywać w 2024 r., a stablecoiny powiązane z innymi walutami będą podlegać ścisłym limitom. 27 ambasadorów UE zatwierdziło Rynki w rozporządzeniu w sprawie aktywów kryptograficznych (MiCA), która ma zostać poddana pod głosowanie w Parlamencie Europejskim w grudniu 2022 r. lub na początku 2023 r. CryptoChipy analizuje te wydarzenia bardziej szczegółowo.

Nowe przepisy nakładają limity na stablecoiny powiązane z walutami spoza strefy euro. Monety te będą ograniczone do maksymalnie 1 miliona transakcji i łącznej wartości transakcji wynoszącej 200 milionów euro (około 196 milionów dolarów) w strefie euro. Główne stablecoiny, takie jak Binance USD, USD Coin i Tether, które łącznie odpowiadają za 75% wolumenu handlu kryptowalutami, już przekraczają te proponowane limity, co budzi obawy w branży.

Potencjalne skutki przepisów MiCA

Liderzy branży kryptowalutowej wyrazili obawy dotyczące potencjalny negatywny wpływ tych przepisów MiCA na temat konkurencyjności i innowacyjności UE. Anto Paroian, CEO ARK36, ostrzegł, że przepisy mogą ograniczyć globalny wpływ UE. Grupa lobbingowa European Crypto Initiative z siedzibą w Brukseli również ostrzegła, że ​​nowe przepisy mogą być zbyt uciążliwe dla sektora.

Pilotażowy system DLT umożliwia handel stablecoinami przed wprowadzeniem regulacji

Unia Europejska uruchomiła również program pilotażowy, który umożliwia uczestnikom rynku handel stablecoinami przed wejściem w życie przepisów. Rok Zvelc, komisarz UE, stwierdził, że uczestnicy mogą zacząć używać tych stablecoinów do transakcji i płatności przed oficjalnymi ramami prawnymi, których sfinalizowanie zajmie około dwóch lat.

Ten program pilotażowy, znany jako DLT Pilot Regime, pozwala tradycyjnym i cyfrowym sektorom finansowym na eksplorację tokenizowanych papierów wartościowych w regulowanym środowisku. Pojedyncze stablecoiny denominowane w walucie fiducjarnej i tokeny e-pieniędzy są już zdefiniowane w ramach MiCA, a chociaż pełne regulacje nie zostaną wdrożone do 2024 r., uczestnicy pilotażu mogą zacząć używać tych tokenów do handlu i płatności już teraz.

Zvelc podkreślił podczas webinarium Komisji Europejskiej, że opóźnienie w przyjęciu MiCA jest niepotrzebne, a tokeny mogą być używane na rynku już dziś. Podczas gdy program DLT Pilot nie definiuje wyraźnie tych tokenów, MiCA zapewnia wystarczającą przejrzystość dla ich natychmiastowego zastosowania.

Wpływ pilotażowego programu DLT

Program pilotażowy DLT ma rozpocząć się w marcu 2023 r. i zapewni cenne informacje na temat przyszłości technologii rozproszonego rejestru (DLT) na rynkach kapitałowych. Uczestnicy programu będą zwolnieni z niektórych przepisów finansowych, w tym dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID) i rozporządzenia w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych (CSDR), jako części eksperymentu blockchain.

Nowi uczestnicy, którzy nie posiadają licencji tych organów, będą potrzebować specjalnego pozwolenia od organów nadzoru finansowego, aby dołączyć do pilota DLT. Ta konfiguracja pozwala giełdom kryptowalut i dostawcom usług uczestniczyć w piaskownicy bez przestrzegania szerszych przepisów finansowych UE, których muszą przestrzegać tradycyjne instytucje.

Chociaż oficjalnie nie potwierdzono udziału żadnego uczestnika, BNY Fellow wyraził zainteresowanie dołączeniem do eksperymentalnej piaskownicy Unii Europejskiej. Projekt potrwa trzy lata, po czym Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wyda raport oceniający, czy program będzie kontynuowany, czy zakończony.

ESMA zatwierdza program pilotażowy DLT

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) udzielił zgody na pilotaż DLT we wrześniu 2022 r. Decyzja ta nastąpiła po decyzji ESMA o utrzymaniu istniejących zasad dotyczących raportowania danych i przejrzystości bez zmian przez cały czas trwania programu DLT. Zarówno przepisy MiCA, jak i pilotażowy reżim DLT są częścią strategii UE w zakresie finansów cyfrowych, która obowiązuje od września 2020 r.

-