Ramy MiCA UE zapobiegające katastrofom podobnym do katastrof na Ziemi
Data: 15.03.2024
Unia Europejska, za pośrednictwem swojego doradcy ds. polityki cyberbezpieczeństwa, Petera Kerstensa, ujawniła, że ​​wyczekiwane przepisy Market In Crypto Asset (MiCA) mają na celu zapobieganie krachom kryptowalut, takim jak ten z udziałem Terra. Według Kerstensa, ustawa MiCA nakłada na emitentów stablecoinów obowiązek przestrzegania określonych przepisów, które zapobiegłyby załamaniu podobnemu do tego, które miało miejsce w przypadku Terra. Kerstens wyjaśnił: „Nie chcemy, aby ludzie powodowali spustoszenie w systemie lub stawali w obliczu bankructwa bez możliwości odwołania, jak niedawno byliśmy świadkami w przypadku Terra (LUNA), która nagle upadła. (…) MiCA zapewnia, że ​​takie sytuacje nie będą miały miejsca”. MiCA to regulacja zaproponowana przez Unię Europejską w celu rozwiązania problemu rozwijającego się sektora kryptowalut i została dobrze opisana przez Merkle Science. Ustawa ta ma na celu uregulowanie krajobrazu kryptowalut w regionie, w tym stablecoinów i NFT, między innymi. Jednak nie zostanie ona wyegzekwowana przed 2024 r. CryptoChipy opublikował artykuł o MiCA na początku tego roku.

MiCA obejmuje również NFT

Przedstawiciel UE dodał, że przepisy MiCA uznają NFT za zwykłe kryptoaktywa, co stoi w sprzeczności ze sposobem, w jaki Stany Zjednoczone podchodzą do tej kwestii.

Ustawa będzie wymagać od twórców NFT ujawnienia whitepaper, który szczegółowo opisuje wszystkie aspekty ich projektów. Odradza również twórcom składanie fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń dotyczących ich NFT.

„Jeśli token zostanie wyemitowany jako seria lub kolekcja – nawet jeśli emitent nazwie go NFT, a każdy indywidualny token w kolekcji będzie unikalny – nie będzie traktowany jako NFT i zastosowanie będą miały przepisy” – dodał Kerstens.

Coraz większy nacisk na regulację kryptowalut

Ostatni spadek na rynku kryptowalut nasilił globalne żądania wprowadzenia regulacji dotyczących kryptowalut.

W Stanach Zjednoczonych trwają nowe inicjatywy mające na celu uregulowanie tej wschodzącej branży. Raporty wskazują, że władze opracowują projekt ustawy o stablecoinach, który regulowałby emitentów stablecoinów w taki sam sposób, w jaki regulowane są banki.

Ponadto organy nadzoru finansowego, takie jak Securities and Exchange Commission (SEC) i Commodity Futures Trading Commission (CFTC), zwiększyły nadzór nad branżą. SEC prowadzi dochodzenie w sprawie praktyk notowań Coinbase.

USA badają operacje Celsius

Tymczasem wiele stanów USA wszczęło dochodzenia w sprawie działalności upadłych platform kryptowalutowych Celsius i Voyager.

W Azji Korea Południowa realizuje plany wdrożenia nowych przepisów dotyczących kryptowalut, których celem jest ochrona inwestorów detalicznych. Kim Joo-Hyun, przewodniczący krajowej Komisji Usług Finansowych (FSC), oświadczył, że regulator przyspieszy przegląd projektów ustaw dotyczących kryptowalut, które są obecnie przedmiotem debaty w Zgromadzeniu Narodowym.

Kim wspomniał, że nad projektem będzie współpracować grupa zadaniowa złożona z ekspertów z sektora prywatnego i przedstawicieli różnych ministerstw rządowych.

Kim wyjaśnił:
„Biorąc pod uwagę cechy aktywów wirtualnych, takie jak decentralizacja, anonimowość i transnarodowość, [FSC] będzie angażować się w komunikację międzynarodową w celu zapewnienia spójności z globalnymi przepisami”.

Aby być na bieżąco z najnowszymi zmianami w regulacjach dotyczących kryptowalut w Europie, Dubaju, Azji, Australii i USA, regularnie odwiedzaj CryptoChipy.