Japonia zaostrza przepisy dotyczące kryptowalut, aby zwalczać pranie pieniędzy
Nadzwyczajna sesja parlamentu narodowego zaplanowana jest na 3 października, aby przedstawić poprawki do ustawy, umożliwiające transakcjom kryptowalutowym dostosowanie się do przepisów dotyczących podróży w przypadku przelewów pieniężnych. Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) wzywa Japonię do przyjęcia przepisów dotyczących podróży od 2019 r., zgodnie z przepisami obowiązującymi w takich krajach jak USA, Niemcy i Singapur. Unia Europejska również pracuje nad podobnymi przepisami w ramach MICA.
Proponowana poprawka nakazuje giełdom kryptowalut zbieranie i udostępnianie informacji o klientach w przypadku transakcji obejmujących kryptowaluty i stablecoiny, podobnie jak w przypadku istniejących protokołów dotyczących przelewów pieniężnych. Systemy takie jak SWIFT dla transakcji międzynarodowych i Zengin System dla transakcji krajowych już przechowują takie rejestry. Te ramy zostaną teraz rozszerzone na kryptowaluty.
Stablecoiny będą regulowane za pomocą systemu rejestracyjnego
Stablecoiny, takie jak USDT, USDC i PAXG, które są powiązane z walutami fiducjarnymi, będą wymagały formalnego systemu rejestracji w celu ich dystrybucji. Od maja 2023 r. znowelizowana ustawa Fund Settlement Act zabroni transferów z udziałem podmiotów objętych sankcjami. Wraz ze wzrostem adopcji kryptowalut Japonia przygotowuje się, opowiadając się za kompleksowymi systemami monitorowania.
Giełdy kryptowalut będą musiały ujawniać nazwiska i adresy klientów podczas transferów na inne giełdy. Dodatkowe zmiany w przepisach, takich jak International Terrorist Asset-Freezing Act i Foreign Exchange and Foreign Trade Act, wzmocnią te wysiłki. Przepisy, które mają wejść w życie w maju 2023 r., umożliwią władzom śledzenie czasu i lokalizacji transakcji dokonywanych przez osoby oznaczone.
Co ciekawe, nowe prawo będzie również regulować transakcje finansowe i nieruchomości osób powiązanych z programami nuklearnymi Korei Północnej i Iranu, rozwiązując luki nieobjęte poprzednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ. FATF popiera takie środki w celu zamknięcia luk, które ułatwiają finansowanie rozwoju nuklearnego.
Giełdy kryptowalut, które nie dopełnią wymogów dotyczących gromadzenia i ujawniania danych, mogą zostać ukarane karami administracyjnymi, nakazami naprawczymi, a nawet zarzutami karnymi za naruszenia. Co zaskakujące, przepisy nie dotyczą nowszych kryptowalut, pomimo ich wyzwań w przestrzeganiu standardów zgodności i podatności na oszustwa. CryptoChipy zaleca ostrożność i przedstawia ostrzegawczą listę ryzykownych monet i firm.
Władze naciskają na wzmocnienie regulacji kryptowalut
Kryptowaluty, cenione za anonimowość i prywatność, cieszą się coraz większą popularnością, co stwarza zarówno możliwości, jak i wyzwania dla gospodarek. Podczas gdy wzmacniają jednostki finansowo, ułatwiają również nielegalne działania.
FATF, organizacja międzyrządowa, wprowadziła globalne zasady podróży w celu zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Zasady te wymagają od instytucji finansowych udostępniania danych inicjatora i beneficjenta w przypadku transakcji z aktywami wirtualnymi. Jednak FATF zgłasza ograniczony sukces w zachęcaniu do globalnej zgodności. Ankieta z kwietnia wykazała, że ponad połowa badanych krajów miała niewystarczające przepisy AML i CFT.
Japońskie giełdy kryptowalut negocjują z rządem od marca, zajmując się zgodnością z zasadami podróży FATF. Podczas gdy Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) nakazała ramy dla tych zasad, giełdy wyraziły obawy dotyczące wysokich kosztów zgodności.
Ostatnio Japonia zintensyfikowała swoje działania regulacyjne w zakresie kryptowalut. Przepisy ograniczają teraz emisję stablecoinów do licencjonowanych instytucji bankowych, a Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu uruchomiło biuro polityki Web3 w celu wspierania innowacji w przestrzeni Web3.