Dlaczego Rosja planuje zalegalizować międzynarodowe transfery kryptowalut
Data: 09.03.2024
Transgraniczne płatności dokonywane za pośrednictwem transakcji kryptograficznych zostały uznane przez Bank Rosji. Rosyjski Bank Centralny zmienił swoje stanowisko w sprawie ustawodawstwa dotyczącego kryptowalut i obecnie współpracuje z rosyjskim Ministerstwem Finansów, aby zalegalizować używanie kryptowalut w płatnościach międzynarodowych. Kluczowe instytucje rządowe odegrały kluczową rolę w zalegalizowaniu płatności kryptograficznych w transakcjach międzynarodowych. Ta propozycja zyskała znaczną popularność w ostatnich miesiącach, szczególnie po tym, jak Rosja stanęła w obliczu zachodnich sankcji po inwazji na Ukrainę (lub „operacji specjalnej”, jak nazywa ją Putin). Obecny klimat geopolityczny zmusił Bank Rosji do zatwierdzenia transgranicznych płatności kryptograficznych. CryptoChipy zawsze wierzyło, że ostatecznie tak się stanie, gdy technologia blockchain stanie się bardziej zintegrowana ze społeczeństwami globalnymi.

Rozwój sieci kryptowalutowych w Rosji

Władze rosyjskie zaczęły uznawać Bitcoina za walutę obcą, a ich zainteresowanie rośnie, ponieważ kraj odłącza się od sieci SWIFT, a jednocześnie nadal zarządza innymi rodzajami transakcji bankowych. Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała o zamiarze Ministerstwa Finansów i Banku Rosji zalegalizowania międzynarodowych płatności przy użyciu Bitcoina i innych kryptowalut. Markus Jalmerot, współzałożyciel CryptoChipy Ltd, stwierdził: „Legalizacja kryptowalut do przelewów międzynarodowych wydaje się naturalną decyzją dla Rosji. Zapewni więcej opcji, ale prawdopodobnie zwiększy opór i doprowadzi do dodatkowych wymogów KYC i AML ze strony rządów europejskich i północnoamerykańskich”.

Wiceminister finansów Aleksiej Moisejew omówił regulacje dotyczące kryptowalut i wspomniał, że najpierw należy zalegalizować niezbędną infrastrukturę. CryptoChipy podkreśla, że legalizacja transgranicznych transferów kryptowalut w Rosji będzie kluczowa, ponieważ Rosjanie już korzystają z międzynarodowych platform, aby tworzyć portfele kryptowalutowe. Moiseev zalecił, aby portfele kryptowalutowe były tworzone w kraju i pod nadzorem banku centralnego, zgodnie ze standardami Know Your Customer (KYC) i przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). MICA prawdopodobnie przejmie większą odpowiedzialność, wykraczającą poza zapobieganie awariom takim jak incydent Terra w przyszłości.

Zaskakujące jest, że kraj zmierza w kierunku legalizacji płatności kryptowalutowych po latach oporu. Na przykład rozporządzenie z 2020 r. „On Digital Financial Assets” zabraniało używania kryptowalut, takich jak Bitcoin, jako metody płatności, co stanowi paralele między papierami wartościowymi bez certyfikatu a pieniędzmi bezgotówkowymi w kontekście obiegu aktywów cyfrowych.

Kryptowaluty jako środek płatniczy zaczęły zyskiwać uznanie w Rosji pod koniec 2021 r. Prezydent Władimir Putin początkowo stwierdził, że używanie kryptowalut do handlu zasobami energetycznymi, takimi jak ropa i gaz, było przedwczesne. Jednak niedawne ogłoszenie legalizacji płatności kryptowalutowych oznacza znaczącą zmianę. Sankcje wobec Rosji skłoniły kraj do przyjęcia nowych technologii, wykorzystując usługi kryptowalutowe do transakcji z dostawcami, takimi jak Russia Briefing.

Bitcoin, Ether, USDT, PAXG, EURC lub inne stablecoiny z naszej listy mogłyby potencjalnie służyć jako międzynarodowa waluta rezerwowa. Rosja rozważa platformy stablecoin do płatności z zaprzyjaźnionymi narodami, według artykułu TASS (The Russian News Agency, dostępnego w języku angielskim).

Legalizacja kryptowalut w handlu międzynarodowym

Rosyjska centralna instytucja finansowa dostosowała swoje regulacje dotyczące kryptowalut i współpracuje z Ministerstwem Finansów w celu zalegalizowania płatności międzynarodowych w niedalekiej przyszłości. TASS informuje, że ten ruch ma na celu ominięcie odłączenia SWIFT i ułatwienie transakcji do i od lokalnych dostawców. CryptoChipy będzie nadal monitorować kryptowaluty, takie jak Bitcoin, po decyzji Rosji o zalegalizowaniu ich używania w handlu światowym.

Rosyjscy zwolennicy użyli kryptowalut, aby zapewnić wsparcie finansowe rosyjskiej armii. Na przykład producent broni Lobaev wezwał swoich zwolenników za pośrednictwem Telegrama do przekazania kryptowaluty, aby pomóc w dostarczaniu amunicji rosyjskim żołnierzom na Ukrainie.

Konieczność regulacji kryptowalut

Moiseev podkreślił potrzebę regulacji w odpowiedzi na finansową ewolucję walut. Pomimo rosnącej potrzeby legitymizacji waluty cyfrowej, obecna infrastruktura pozostaje zbyt sztywna, aby skutecznie wspierać te zmiany.

Moiseev sugeruje, że potrzebne są odpowiednie regulacje, aby ograniczyć problemy takie jak pranie pieniędzy, płatności narkotykowe i inne formy niewłaściwego wykorzystania waluty. Zauważa, że ​​w obecnych warunkach transgraniczne rozliczenia kryptowalutowe są nieuniknione.

Zmiany w opozycji do kryptowalut

Wojna na Ukrainie spowodowała zmianę stanowiska Rosji z powodu zachodnich sankcji gospodarczych. Zmiana ta wskazuje, że Rosja ostatecznie zezwoli na płatności kryptowalutowe, szczególnie w przypadku transakcji międzynarodowych. Jedynym warunkiem jest to, aby kryptowaluty nie trafiły do ​​krajowego systemu finansowego Rosji. Potrzeba dekryminalizacji kryptowalut pojawiła się, ponieważ Rosja chce używać płatności kryptowalutowych do transakcji międzynarodowych. Sankcje poważnie ograniczyły dostęp Rosji do globalnych systemów finansowych.

Wcześniej w czerwcu rosyjski parlament zatwierdził zwolnienia podatkowe dla emitentów aktywów cyfrowych. Nowe przepisy zwalniają tych emitentów z podatku od wartości dodanej, pomimo obaw Banku Rosji dotyczących niestabilności finansowej, jaką aktywa cyfrowe mogą spowodować w gospodarce kraju. Bank Rosji skupił się na ochronie rubla rosyjskiego jako jedynego prawnego środka płatniczego w kraju. W lutym Atomyze Russia otrzymało pierwszą licencję na wymianę aktywów cyfrowych w kraju, a następnie podobną licencję otrzymał Sberbank (SBER.MM), duży bank. Ustawodawcy zatwierdzili te zmiany ze względu na presję zachodnich sankcji i potrzebę nowych przepisów. Zwolnienia z podatku od wartości dodanej obniżyły również stawki podatkowe od zysków z aktywów cyfrowych, zmniejszając stawkę dla rosyjskich firm z 20% do 13%. Firmy zagraniczne musiałyby się liczyć ze stawką 15%.

Wcześniej negatywne stanowisko Rosji w sprawie kryptowalut jest obecnie poddawane ciągłej ponownej ocenie z powodu zachodnich sankcji. Zmiana jest stopniowa, ponieważ kraj zamierza teraz wykorzystać tę klasę aktywów, aby obejść te sankcje. Rosja w końcu uznaje znaczenie kryptowalut. Po inwazji i kolejnych sankcjach gubernator Banku Rosji Elvira Nabiullina zaproponowała wykorzystanie kryptowalut do płatności transgranicznych. Moiseev podkreślił również potrzebę znalezienia sposobu na zalegalizowanie kryptowalut, aby ułatwić transakcje kryptowalutowe w kraju.